The Write News -- News, features and resources for media and publishing professionals


2002 Edgar Award Nominees Announced

The Mystery Writers of America, Inc., an organization for mystery writers and other professionals in the mystery field, has announced the nominations for the 2002 Edgar Awards. The Edgar Awards Banquet will be held May 2, 2002, at the Grand Hyatt Hotel in New York City.

Best Novel
  • The Judgement by D.W. Buffa (Warner Books)
  • Tell No One by Harlan Coben (Delacorte Press)
  • Money, Money, Money by Ed McBain (Simon & Schuster)
  • Silent Joe by T. Jefferson Parker (Hyperion)
  • Reflecting the Sky by S.J. Rozan (St. Martin's Minotaur)
Best First Novel by an American Author
  • Open Season by C. J. Box (G.P. Putnam's Sons)
  • Red Hook by Gabriel Cohen (Thomas Dunne Books/St. Martin's Minotaur)
  • Line of Vision by David Ellis (GP Putnam's Sons)
  • Gun Monkeys by Victor Gischler (Uglytown)
  • The Jasmine Trade by Denise Hamilton (Scribner)
Best Paperback Original
  • Adios Muchachos by Daniel Chavarria (Akashic Books)
  • Hell's Kitchen by Jeffery Deaver writing as William Jefferies (Pocket Books)
  • The Mother Tongue by Teri Holbrook (Bantam Books)
  • Dead of Winter by P.J. Parrish (Pinnacle Books)
  • Straw Men Martin by J. Smith (Jove Books)
Best Fact Crime
  • Leavenworth Train: A Fugitive's Search for Justice in the Vanishing West by Joe Jackson (Carroll & Graf)
  • The Wrong Man: The Final Verdict in the Dr. Sam Sheppard Murder Case by James Neff (Random House)
  • Dark Dreams: Sexual Violence, Homicide and the Criminal Mind by Roy Hazelwood and Stephen G. Michaud (St. Martin's Press)
  • Base Instincts: What Makes Killers Kill? by Jonathan H. Pincus, M.D. (Norton)
  • Son of a Grifter by Kent Walker with Mark Schone (William Morrow)
Best Critical/Biographical Work
  • The History of Mystery by Max Allan Collins (Collectors Press)
  • Dashiell Hammett: A Daughter Remembers by Jo Hammett (Carroll & Graff/An Otto Penzler Book)
  • My Name's Friday by Michael J. Hayde (Cumberland House)
  • Selected Letters of Dashiell Hammett: 1921-1960 Edited by Richard Layman with Julie M. Rivett (Counterpoint)
  • Who Was That Lady? by Jeffrey Marks (Delphi Books)
  • Edgar Allan Poe: A to Z by Dawn B. Sova (Facts on File/Checkmark Books)
Best Short Story
  • "The Abbey Ghosts" by Jan Burke (AHMM/January)
  • "The Horrible, Senseless Murders of Two Elderly Women" Mby ichael Collins (Fedora)
  • "If the Glove Fits" by Michael Z. Lewin (EQMM/Sept-Oct)
  • "Virgo in Sapphires" by Margaret Maron (EQMM/December)
  • "Double-Crossing Delancy" by S.J. Rozan (Private Eye Writers of America, Mystery Street, Penguin Putnam/Signet)
Best Young Adult
  • Dark Secrets Don't Tell by Elizabeth Chandler (Pocket Books/Archway Paperbacks)
  • Death on Sacred Ground by Harriet K. Feder (Lerner Publications Co.)
  • Shades of Simon Gray by Joyce McDonald (Delacorte Press)
  • Witch Hill by Marcus Sedgwick (Delacorte Press)
  • The Boy in the Burning House by Tim Wynne-Jones (Farrar, Straus and Giroux/Melanie Kroupa Books)
Best Juvenile
  • Ghost Soldier by Elaine Marie Alphin (Henry Holt)
  • Dangling by Lillian Eige (Simon & Schuster, Atheneum)
  • Ghost Sitter by Peni R. Griffin (Penguin-Putnam/Dutton)
  • Following Fake Man by Barbara Ware Holmes (Random House/Alfred A. Knopf)
  • Bug Muldoon by Paul Shipton, (Penguin-Putnam/Viking)
Best Television Episode
  • Nero Wolfe: "Prisoner's Base Part 2" Teleplay by Lee Goldberg & William Rabkin
  • Law & Order SVU: "Countdown" Teleplay by Lisa Marie Petersen & Dawn Denoon
  • The Practice: "Killing Time" Teleplay by Jonathan Shapiro, Lukas Reiter, Peter Blake & David E. Kelley
  • The Sopranos: "The Pine Barrens" Teleplay by Terence Winter. Story by Tim Van Patten & Terence Winter
  • NYPD Blue: "Johnny Got His Gold" Teleplay by Nicholas Wootton. Story by Stephen Bochco, Bill Clark & Nicholas Wootton
Best Television Feature / Mini-series
  • Things Behind the Sun by Alison Anders & Kurt Voss (Showtime)
  • The Killing Yard by Benita Garvin (Showtime)
  • Final Jeopardy by Adam Greenman (from the novel by Linda Fairstein) (Sanitsky Company)
  • The Sins by William Ivory (BBC America)
  • Steve Martini's The Judge by Christopher Lofton (from the novel by Steve Martini) (Jaffe/Braunstein Films)
Best Mystery Motion Picture
  • The Man Who Wasn't There Screenplay by Ethan Coen and Joel Coen (USA Films)
  • Gosford Park Screenplay by Julian Fellowes (USA Films)
  • Mulholland Drive Screenplay by David Lynch (Universal Focus)
  • Series 7: The Contenders Screenplay by Daniel Minahan (USA Films)
  • Memento Screenplay by Christopher Nolan (Newmarket Films)
Grand Master
  • Robert B. Parker
Ellery Queen Award
(to honor writing teams and outstanding people in the mystery publishing industry)
  • Janet Hutchings- editor of Ellery Queen Mystery Magazine
  • Cathleen Jordan- editor of Alfred Hitchcock Mystery Magazine
Robert L Fish Award
(for the best first short story by an American author)
  • Ted Hertel, "My Bonnie Lies" (Mammoth Book of Legal Thrillers)
Raven
(for outstanding achievement in the mystery field outside the realm of creative writing)
  • Charles Champlin- LA Times critic
  • Anthony Mason & Douglas Smith- of CBS Sunday Morning's Fine Print
Mary Higgins Clark Award
(for the book written most closely in the Mary Higgins Clark tradition)
  • Murphy's Law by Rhys Bowen (St. Martin's Minotaur)
  • Summer of Storms by Judith Kelman (Putnam)
  • Perhaps She'll Die by M.K. Preston (Intrigue)
  • Murder of a Sweet Old Lady by Denise Swanson (Signet)
Special Edgar Award
  • Blake Edwards


Posted on February 18, 2002












comments powered by Disqus

WriteNews.com
Homepage
Archives


Categories
Advertising
Blogging
Comics
Dead Zone
Film News
Gaming
Magazines
Marketing
Media News
Music
Newspapers
Publishing
Search Engines
Social Media
Technology
TV News
Video News




WriteJobs.com
Journalism, Media and Publishing Jobs

Add a Job
View Job Listings









www.writenews.com

Copyright © 2005-2014 by Writers Write, Inc. All Rights Reserved.